Zaslubiny2015 1

Zaślubiny Polski z Morzem 2015

Jak co roku, w lutym nasza ,,Czwórka” zaangażowała się w organizację żywej lekcji historii i patriotyzmu w Ossowie. Związana była ona z uroczystymi obchodami 95.rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Społeczność naszej szkoły z panią dyrektor Anną Rakoczy na czele i panią wicedyrektor Zofią Saks, młodzież z zaprzyjaźnionych z nami placówek oświatowych – I Liceum Ogólnokształcącego PUL z Wołomina, ZS w Ossowie, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkach wraz z dyrekcją i nauczycielami, przedstawiciele władz miasta, ZNP z Wołomina, organizacji kombatanckich, emerytów i seniorów oraz Marynarki Wojennej RP spotkali się z tej okazji w piątek – 13 lutego przed pomnikiem gen. J. Hallera.

Uroczystości poprzedzone zostały apelem okolicznościowym, który odbył się rano na terenie ZS4, przygotowanym przez uczniów klasy II j i chóru szkolnego pod opieką p. Katarzyny Słomczyńskiej i Anny Zakrzewskiej. Po nim uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami udali się do Ossowa. O godz. 11.00 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych w obronie ojczyzny, celebrowana przez księdza profesora Andrzeja Rusinowskiego oraz księdza komandora Janusza Bąka. Z homilii wygłoszonej przez księdza Rusinowskiego, zebrani mogli dowiedzieć się bardzo wiele na temat dziejów Pomorza i jego związków z Polską. Ksiądz profesor podkreślał w niej mocno konieczność pielęgnowania patriotyzmu w naszym życiu.

Tradycyjnie, po mszy św. poczty sztandarowe wraz z zaproszonymi gośćmi przeszły pod pomnik gen. Hallera. Przemówienia rozpoczęła pani dyrektor ZS4 Anna Rakoczy witając wszystkich bardzo serdecznie. Następnie głos zabrali: wiceburmistrz Wołomina pani Edyta Zbieć, wicestarosta powiatu wołomińskiego pan Adam Łossan, były dyrektor ZS4, pomysłodawca organizacji obchodów rocznic Zaślubin Polski z Morzem, obecny dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach pan Karol Małolepszy, była pani dyrektor ZS4, która podtrzymywała lutową tradycję, obecna prezes ZNP w Wołominie Małgorzata Posmyk oraz komandor Jacek Wajchert z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP.

Po odczytaniu Apelu Poległych i honorowej salwie oddanej przez żołnierzy z Kompanii Honorowej I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem generała Józefa Hallera. Cześć oddali: wiceburmistrz Wołomina pani Edyta Zbieć, wicestarosta powiatu wołomińskiego pan Adam Łossan , przedstawiciele Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP – komandor Józef Polański, komandor Janusz Gorbatowski, ks. komandor Janusz Bąk, przedstawiciele Patrona ZS4 – Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP – komandor Jacek Wajchert, porucznik MW RP Bartłomiej Ciesielski i podporucznik MW RP Tomasz Kopicki, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II z Ząbek Karol Małolepszy, pani prezes ZNP w Wołominie Małgorzata Posmyk, Związek Inwalidów Wojennych RP, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Sybiraków z Wołomina, przedstawiciele organizacji emerytów i seniorów, dyrekcja Zespołu Szkół nr 4 w Wołominie oraz przedstawiciele Rady Rodziców wraz z uczniami naszej szkoły.

Na zakończenie pani dyrektor jeszcze raz podziękowała zebranym za tak liczne przybycie na bardzo ważną dla tradycji naszej szkoły uroczystość. Była to z pewnością żywa lekcja historii i patriotyzmu, która przybliżyła Ossów, Wołomin i Kobyłkę do polskiego morza.

Anna Kanabrocka