Zas1

Zaślubiny Polski z Morzem 2013

Jak co roku w lutym, społeczność naszej szkoły oraz przedstawiciele władz miasta i organizacji kombatanckich spotkali się w Ossowie na obchodach 93. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Tym razem uroczystości odbyły się w piątek – 15 lutego, a poprzedzone zostały apelem okolicznościowym, który odbył się rano na terenie szkoły. Po apelu uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami udali się do Ossowa. O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji poległych w obronie ojczyzny, celebrowana przez proboszcza parafii Świętej Trójcy w Kobyłce, księdza prałata Jana Andrzejewskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie, księdza Zygmunta Podstawkę, księdza rezydenta prałata Józefa Kamińskiego oraz księdza rezydenta dr Andrzeja Rusinowskiego.

Z homilii, wygłoszonej przez księdza dr Andrzeja Rusinowskiego, zebrani mogli dowiedzieć się bardzo wiele na temat dziejów Pomorza i jego związków z Polską.

Po Mszy św. poczty sztandarowe wraz z zaproszonymi gośćmi przeszły pod pomnik gen. Hallera. Przemówienia rozpoczęła pani dyrektor ZS4 Małgorzata Posmyk witając wszystkich bardzo serdecznie. Zwróciła się szczególnie do zebranej młodzieży, podkreślając, jak ważne jest to, że będąc tu, może ona uczestniczyć w żywej lekcji historii. Następnie głos zabrali: burmistrz Wołomina pan Ryszard Madziar oraz zastępca dowódcy dZH MW RP komandor porucznik Marek Czarnecki.

Po odczytaniu Apelu Poległych i honorowej salwie oddanej przez żołnierzy, przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Cześć oddali: przedstawiciele MW RP: komandor porucznik Marek Czarnecki i porucznik Alicja Jaguś – Cyngiel, burmistrz Wołomina pan Ryszard Madziar, starosta powiatu wołomińskiego pan Konrad Rytel, zastępca burmistrza Kobyłki pan Piotr Grubek, admirał Kazimierz Głowacki – przedstawiciel Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP, Zrzeszenie WiN w osobie pana Waldemara Kruszyńskiego, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Sybiraków i Kombatantów z Wołomina, przedstawiciele organizacji emerytów i seniorów, dyrekcja Zespołu Szkół nr 4w Wołominie oraz przedstawiciele grona pedagogicznego, rodziców i uczniów ZS4 w Wołominie.

Na zakończenie pani wicedyrektor Zofia Saks jeszcze raz podziękowała zebranym za przybycie na tak ważną dla tradycji naszej szkoły uroczystość.

Iwona Kurpiewska

Pisali o nas

Oto fotorelacja z uroczystości