Na Fb

Wystawa „Morskie impresje”

Od 19 czerwca do 10 lipca br. w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie będzie prezentowana wystawa czasowa „Morskie impresje”.

Dziewięcioro artystów związanych z Pomorskim Oddziałem Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce przedstawi prace, w których odnoszą się do tematyki morskiej.

Jak sami podkreślają, istotne jest dla nich nie tylko pokazywanie piękna Bałtyku ale też budowanie świadomości o zagrożeniach jakie czyhają na polskie morze. Artyści do Wołomina przywieźli obrazy zarówno przedstawiające jak i abstrakcyjne. Wykonane w różnych technikach: akrylem, farba olejną, pastelą i akwarelą.

W „Domu nad Łąkami” prezentować się będą: Krystyna Bachanek, Elżbieta Kulka, Maryla Beniger, Lidia Snitko-Pleszko, Maria Dziopak, Katarzyna Orthwein, Joanna Wisławska-Rożnowicz oraz Waldemar Kaliczak i Daniel Truszkowski. Opieka kuratorska wystawy Krystyna Gostyńska, Daniel Truszkowski.

Tradycje marynistyczne obecne są w Wołominie od odzyskania niepodległości. Założono wtedy organizację Bandera Polska, która przekształciła się w Ligę Żeglugi Polskiej, Ligę Morską i Rzeczną by ostatecznie funkcjonować jako Liga Morska i Kolonialna.

W Wołominie zainteresowanie tematyką morską przejawiało się przede wszystkim w systematycznym organizowaniu Święta Morza, kolejnych rocznic odzyskania przez Rzeczpospolitą dostępu do Bałtyku oraz w czynnym uczestnictwie członków organizacji w obchodach uroczystości państwowych.

Nie możemy też zapominać, że do dnia dzisiejszego istnieje w mieście Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Marynarki Wojennej RP, która kultywuje najlepsze tradycje marynistyczne. I tak, jak w okresie dwudziestolecia międzywojennego dla członków LMiK, tak i dziś, dla osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Marynistów Polskich, najistotniejszym elementem działalności pozostaje edukacja i promocja tematyki morskiej.

„Morskie impresje”

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami” w Wołominie.
Wystawa artystów zrzeszonych w Pomorskim Oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce

19 czerwca – 10 lipca 2021

Wtorek – niedziela, w godz. 10.00 – 15.00