Aktualności ZS4

Wycieczka do Fabryki Papieru Czerpanego

W poniedziałek, 21 lutego 2022 r. klasa 2i pojechała na wycieczkę do Fabryki Czerpania Papieru w Kobyłce.

W czasie spotkania dzieci dowiedziały się o historii papieru w Polsce i na świecie. Poznały różnice pomiędzy pergaminem, papirusem, a papierem czerpanym. Dowiedziały się z czego  powstaje papier.

Dzieci obejrzały pokaz ręcznego czerpania papieru na sicie – czerpanie papieru wykorzystujące materiały i urządzenia odtworzone z XIV i XV wieku.

Każde dziecko miało możliwość samodzielnego wyczerpania papieru oraz barwienia papieru czerpanego metodą marmoryzacji na gęstym wyciągu karagenu.

Po warsztatach pani Małgosia zorganizowała konkurs wiedzy o papierze z ciekawymi nagrodami.

Każde dziecko wyjechało z warsztatów z kartką papieru czerpanego oraz  barwionym papierem w fantazyjne wzory, które własnoręcznie wykonało podczas warsztatów.

Magdalena Łoś