Aktualności ZS4

Uroczyste obchody jubileuszu 75-lecia szkoły

Listopad 2010 na długo zapisze się w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, przez dwa dni bowiem świętowaliśmy jubileusz 75-lecia, a taka rocznica daje wiele powodów do dumy i radości.

17 listopada w środę obchody jubileuszu zainaugurowała msza św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna, burmistrz Jerzy Mikulski, rodzice i absolwenci.
O godzinie 18 w Miejskim Domu Kultury odbył się koncert zaprzyjaźnionego już z Wołominem Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, który oklaskiwali przedstawiciele Marynarki Wojennej, władz miasta i szkoły. Wśród publiczności nie zabrakło też nauczycieli, rodziców, uczniów oraz sympatyków marynarskich „klimatów”.

Drugiego dnia obchodów w czwartek 18 listopada w Miejskim Domu Kultury na widowni zasiedli znamienici goście m.in. przedstawiciele Patrona: dowódca Marynarki Wojennej RP admirał floty Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej RP Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego komandor Wojciech Sowa, władze samorządowe: burmistrz Jerzy Mikulski, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Żelezik, przewodniczący Rady Powiatu Edward Olszowy, przewodnicząca Komisji Oświaty Jolanta Sawicka – Jurek, przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej  Joanna Dutkiewicz, dyrektor ZEASiP Halina Bonecka, ksiądz dziekan Józef Kamiński i ksiądz dziekan Jan Andrzejewski.

Naszą uroczystość zaszczyciła też swoją obecnością pani Alina Korwin-Sokołowska, żona Zygmunta Korwin-Sokołowskiego, inicjatora nadania szkole imienia Marynarki Wojennej RP. Gospodarze święta szkoły, czyli dyrekcja, nauczyciele, pracownicy
i uczniowie, również przybyli tłumnie do MDK.

Po serdecznym przemówieniu pani dyrektor Małgorzaty Posmyk na scenie pojawili się wraz ze swoimi wychowawcami uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, aby zaprezentować  wiersze i piosenki, które były wstępem do uroczystego ślubowania klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Ceremonia miała w tym roku wyjątkową oprawę, gdyż dzieci były pasowane na ucznia przez samego dowódcę Marynarki Wojennej admirała Tomasza Matheę specjalnym kordzikiem oficerskim , a nie, jak to było dotychczas, ołówkiem.

Podczas naszej uroczystości nie zabrakło wzajemnych życzeń, podziękowań i gratulacji. Pani dyrektor Małgorzata Posmyk przyznała okolicznościowe statuetki – kotwice, które trafiły do rąk dowódcy Marynarki Wojennej, burmistrza Jerzego Mikulskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Żelezika. Wyróżnienia otrzymali też p. Edward Olszowy, ks. Józef Kamiński, p. Jolanta Sawicka-Jurek, p. Halina Bonecka, kmdr Wojciech Sowa, kmdr Ireneusz Hryciuk, p. Alina Sokołowska, p. Teresa Urbanowska, p. Beata Czajka.

Swoimi wspomnieniami podzielili się reprezentujący różne pokolenia absolwenci.
„Do tablicy” poproszony został uczeń „czwórki” z trudnych czasów okupacji, pan Tadeusz Kielak, który w późniejszych latach był dyrektorem szkoły. Kilka ciepłych słów wygłosiły  także pani Anna Jaworska, najpierw uczennica, potem nauczycielka, dziś prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz pani Zofia Saks, niegdyś uczennica, obecnie wicedyrektor szkoły. W imieniu najmłodszego pokolenia absolwentów głos zabrała licealistka Edyta Saks.

75-letnia szkoła jubilatka otrzymała wiele prezentów, listów gratulacyjnych oraz życzeń, które na ręce pani dyrektor Małgorzaty Posmyk złożyli: admirał Tomasz Mathea, burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski, dowódca dZH Wojciech Sowa,
p. Andrzej Żelezik, p. Edward Olszowy, p. Joanna Dutkiewicz, ks. proboszcz Józef Kamiński, p. Jolanta Sawicka-Jurek, p. Alina Sokołowska. Sześcioro nauczycieli i pracowników otrzymało okolicznościowe wyróżnienia za wieloletnią pracę w naszej szkole (p. Małgorzata Posmyk, Zofia Saks, Jadwiga Daniluk, Jadwiga Gołaszewska, Anna Dzięcioł, Irena Piórkowska).

Wszyscy zebrani na sali goście mogli zapoznać się bliżej z historią, rozwojem i osiągnięciami placówki przedstawionymi w prezentacji multimedialnej.

Na zakończenie uroczystości uczniowie i ubiegłoroczni absolwenci pod kierunkiem nauczycieli (pani Anny Kanabrockiej, Anny Zakrzewskiej i Dariusza Marcinkowskiego) opowiedzieli historię szkoły za pośrednictwem  retrospektywnego przedstawienia. Główny bohater, leciwy marynarz, wspomina swoje życie ze szkołą, morzem, przygodą i historią w tle.

Po zakończeniu uroczystości w Miejskim Domu Kultury mieszkańcy miasta mogli obejrzeć na Placu 3 Maja musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ta sama orkiestra zakończyła obchody 75-lecia Szkoły Podstawowej nr 4  wieczornym koncertem, na który złożyły się standardy muzyki klasycznej,  musicalowej i filmowej.

Przygotowanie dwudniowych uroczystości wymagało od całej społeczności szkolnej ogromnego wysiłku, ale cieszymy się, że dostarczyliśmy wielu radości i wzruszeń nie tylko sobie, ale również gościom i mieszkańcom naszego miasta.

Dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie jubileuszu oraz dziękuje za obecność na tak wyjątkowym święcie szkoły.