Panek 9

Spotkanie z muzykologiem Panem Wacławem Pankiem

Dnia 12 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I gimnazjum ze znanym człowiekiem, związanym mocno z miastem Wołomin – Panem Wacławem Pankiem. Twórca ponad 50 książek (w tym m. in. podręcznika do muzyki w gimnazjum pt.: „Świat muzyki”, z którego korzystają na co dzień gimnazjaliści), kilkunastu utworów scenicznych, publicysta, laureat licznych nagród, założyciel „Wieści Podwarszawskich”, czyli jednym słowem „Człowiek – orkiestra” przybył do Zespołu Szkół nr 4 w Wołominie, aby poopowiadać uczniom ciekawostki muzyczne.

Młodzież również przygotowała niespodzianki muzyczne dla zaproszonego gościa. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją sylwetki i twórczości bohatera dnia, po czym nastąpiła „uczta duchowa”. Usłyszeliśmy:

  • instrumentację na dziecięcych instrumentach perkusyjnych do Serenady „Eine Kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta, w wykonaniu uczniów klasy I i gimnazjum,
  • „Oj, chmielu, chmielu” – najstarszą znana nam polską pieśń, na dzwonkach chromatycznych, w wykonaniu Joanny Marciniak z klasy I j gimnazjum,
  • recytację chóralną na dwa głosy mówione pt.: „Obiad”, w wykonaniu uczniów klasy I i gimnazjum,
  • fragment „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena, na dwa głosy, na dzwonkach chromatycznych, zagraną przez Mateusza Roś i Jakuba Bieniek z klasy I j gimnazjum,
  • instrumentację na dziecięcych instrumentach perkusyjnych do „Trepaka” Piotra Czajkowskiego z baletu „Dziadek do orzechów”, w wykonaniu uczniów klasy VI i szkoły podstawowej,
  • fragment „Fraszki petersbursko – wiedeńskim papistom poświęconej” (Zapytaj) Cypriana Norwida, do muzyki Anny Zakrzewskiej, w wykonaniu Julii Krasnodębskiej z klasy I i gimnazjum, laureatki III miejsca w XIV Powiatowym Konkursie Poetyckim „Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi” w Dąbrówce, w kategorii Poezji Śpiewanej uczniów klas I – III GIM,
  • „Hej, żeglujże, żeglarzu” – pierwszą znaną nam polską szantę, na dzwonkach chromatycznych, w wykonaniu Mateusza Łęckiego z klasy I m gimnazjum,
  • „Za wstęp. Ogólniki” Cypriana Norwida, do muzyki i aranżacji Anny Zakrzewskiej, w wykonaniu Wiktorii Chmielewskiej z klasy III b SP (śpiew, skrzypce) i Zofii Kulbickiej z klasy II i SP (śpiew), laureatek I miejsca w XIV Powiatowym Konkursie Poetyckim „Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi” w Dąbrówce, w kategorii Poezji Śpiewanej uczniów klas I – III SP.

Po części artystycznej rozpoczęła się przemiła rozmowa z naszym gościem, uczniowie zadawali pytania, najaktywniejsi otrzymali w prezencie „Nowy słowniczek muzyczny” Wacława Panka.

Spotkanie poprowadziły uczennice gimnazjum: Joanna Marciniak z klasy I j i Natalia Misiak z klasy I m. Dekoracje wykonała pani Monika Włodarczyk wraz z uczniami gimnazjum. Mamy nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie i wkrótce będziemy mieli okazję porozmawiać ponownie. Serdecznie zapraszamy i dziękujemy za wizytę.

Anna Zakrzewska

Pisali o nas