2022 04 Kopalnia 04

Podróż w głąb Ziemi

Dzień 25.04.2022r. klasy 2a i 3c spędziły w… podziemiach Kłodawy. Uczniowie zwiedzili największą czynną kopalnie soli kamiennej i jednocześnie najgłębszą podziemną trasę turystyczną w Polsce. Spacer odbył się na poziomie 600 metrów pod ziemią! Przy okazji zwiedzania podziemi, uczniowie mogli dowiedzieć się jak wydobywana jest sól, której każdy używa na co dzień w kuchni i nie tylko.

Program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą pod powierzchnię ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia naprawdę niezapomniane wrażenia), a następnie przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Wyjątkowymi atrakcjami było także obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych oraz możliwość zobaczenia maszyn używanych na co dzień w podziemnym górnictwie solnym.

Wycieczka bez wątpienia pozostawiła wszystkim fantastyczne wspomnienia, a żebyśmy mogli przeżywać je jeszcze dłużej, każdy uczestnik na pożegnanie otrzymał od przewodnika – a jakże – opakowanie kłodawskiej soli. To był bardzo udany wyjazd!

Jadwiga Gołaszewska
Monika Chabasińska