Aktualności ZS4

Mistrzostwa tabliczki mnożenia

Mistrzostwa Warszawy w Tabliczce Mnożenia to dwudniowe święto szybkiego mnożenia. Uczniowie ze szkół warszawskich oraz z woj. mazowieckiego, sprawdzają swoją znajomość tabliczki mnożenia podzieleni na sześć kategorii: dziewczynki z klas II (D – II), chłopcy z klas II (C – II), dziewczynki z klas III (D – III), chłopcy z klas III (C – III), dziewczynki z klas IV (D – IV), chłopcy z klas IV (C – IV).

Wszyscy uczestnicy zawodów świetnie znają tabliczkę mnożenia i doskonale posługują się specjalnymi kartami do mnożenia oraz znają zasady gier matematycznych: „Szeryf”, „Krzyżak”, „Prymus”, „Olimpijczycy” i „Ekspres”. Wszystkie gry pochodzą z książek „Gry i zabawy z tabliczką mnożenia”, cz. I i II, A Grabowskiego, który jest tez pomysłodawcą mistrzostw.

Od początku, czyli od 2000 r. za organizację mistrzostw odpowiedzialna jest p. Małgorzata Zambrowska ze Stowarzyszenia „Rozwiń się”. Impreza przyciąga wielu uczestników i wymaga wsparcia dużej rzeszy wolontariuszy, którzy sędziują rozgrywki, pomagają w przygotowaniu dekoracji i służą pomocą zawodnikom.

W tym roku, w kwietniu uczniowie klas II, III i IV uczęszczający na zajęcia koła matematycznego pod opieką p. Edyty Kaczyńskiej oraz p. Ewy Dębskiej, mieli możliwość wzięcia udziału w 9 Mistrzostwach Warszawy w Tabliczce Mnożenia. W zawodach tych nasza szkoła brała udział po raz pierwszy.

Reprezentowali nas ci uczniowie, którzy wygrali eliminacje szkolne. Są to:

Klasa II:

• W kategorii D – II: Julia Wiśniewska, Joanna Marciniak, Dominika Stpiczyńska
  • W kategorii C – II: Damian Strzelczyk, Dominik Stępień, Martyn Nowakowski

Klasa III:

• W kategorii D – III: Martyna Wiloch, Weronika Kotowska
  • W kategorii C – III: Przemysław Pławski, Marcin Gałązka

Klasa IV:

• W kategorii D – IV: Klaudia Ordyniak, Daria Marciniak
  • W kategorii C – IV: Michał Szachno, Piotr Zawistowski

W sobotę, 25 kwietnia, nasza reprezentacja rozegrała konkurencje indywidualne: „Prymus”, „Olimpijczycy”, „Krzyżak” i „Szeryf”, po których nastąpiło podsumowanie eliminacji. Okazało się, że do finałów przeszła nasza Klaudia Ordyniak!

Ponadto nasza szkoła dostała puchar za III miejsce w debiutach, w kategorii klas IV!!!

To dla nas zachęta, aby ponownie spróbować za rok. A może nawet w Mistrzostwach Polski?

W niedzielę, 26 kwietnia rozegrano finały oraz konkurencje zespołowe: „Ekspres 2”, „Ekspres 3” i „Ekspres 4”.

W tym roku ogółem w Mistrzostwach wzięło udział 240 uczniów. Niektórzy nasi kandydaci przygotowywali się już od października w trudnej sztuce mnożenia i dzielenia. Szczególne gratulacje składamy uczniom klas II, gdyż programowo dopiero teraz będą się oni uczyć mnożenia w zakresie 100, a na Mistrzostwach poradzili sobie świetnie.

Dodatkową konkurencją na Mistrzostwach był „Krzyżak” opiekunów. Nasza opiekunka p. Edyta Kaczyńska wzięła w nim udział i uzyskała świetny czas.

Mimo, że nie zdobyliśmy Mistrzostwa Warszawy, to nasza reprezentacja zdobyła nowe doświadczenia i zapał do kolejnych rywalizacji, a ponadto bawiła się świetnie.

Zapraszamy uczniów świetnie znających tabliczkę mnożenia na koło matematyczne, aby mogli zaprezentować nas za rok.

Animacja oddająca nastrój w jakim bawiliśmy się na Mistrzostwach

Ewa Dębska