Aktualności ZS4

Mazowiecka ojczyzna Cypriana Norwida

W odpowiedzi na zaproszenie Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie uczennice klasy IIIi pod opieką pani Agnieszki Rygało uczestniczyły w spotkaniu poświęconemu temu wybitnemu poecie z Mazowsza. Wysłuchałyśmy wykładów pracowników naukowych warszawskiej polonistyki. Głos zabrał prof. dr hab. Wiesław Rzońca oraz dr Karol Samsel. Referaty wygłosiły też studentki tej uczelni, a uczniowie gimnazjum recytowali wiersze oraz przygotowali prezentację o miejscach związanych z życiem Norwida na mazowieckiej ziemi.
Ciekawostka: poetę zwyczajowo przedstawia się jako Cypriana Kamila Norwida, a w rzeczywistości na chrzcie w pobliskim kościele parafialnym w Dąbrówce dostał on imiona Cyprian Ksawery Gerard Walenty. O Kamilu ani słowa …

Agnieszka Dyrda kl. III i