Aktualności ZS4

III Gminne Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia

W dniach 11-15 kwietnia 2011r odbyły się III Gminne Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Wołomina organizowane przez Szkołę Podstawową nr 3 w Wołominie.

Jest to inny, pomysłowy sposób na zabawę z tabliczką mnożenia. Jest 5 kategorii: Prymus, Krzyżak, Szeryf, Olimpijczyk i Ekspres.

W „Prymusie” trzeba wykazać się umiejętnością szybkiego mnożenia i dodawania, prowadzący wykłada trzy „czarne karty” (z działaniami tabliczki mnożenia) i trzeba jak najszybciej powiedzieć wynik. Natomiast w „Krzyżaku” ławki szkolne poustawiane są po dwie w kształcie plusa. Poukładane są na nich „czerwone karty” (z wynikami tabliczki mnożenia) i trzeba dopasować do nich „czarne karty”, oczywiście jak najszybciej. Jeżeli chodzi o Szeryfa to prowadzący wykłada „czerwone karty” i mówi np. podzielne przez 2, przez 3 i tak dalej… do 9. Następnie trzeba klepnąć kartę, która zgadza się z podzielnością wymówioną przez prowadzącego. Olimpijczyk polega na dobiegnięciu z 5 metrów do dwóch skrzynek, obok nich są talie „czerwonych kart” i „czarnych kart”. Trzeba włożyć je jak najszybciej odpowiednio parami do  szufladek. Ekspres organizowany jest w drużynach po 4 osoby. Zasady są takie same jak w Olimpijczyku tylko podbiega i dopasowuje się określoną liczbę kart.

W III Gminnych Mistrzostwach uczestniczyłem pierwszy raz. W mojej kategorii (klasy 5-6) było 18 osób, do finałów przedostało się 9. Podczas konkursu towarzyszyły mi wielkie emocje – to była moja ostatnia szansa, ponieważ w gimnazjum takich konkursów po prostu nie ma. W finałach czekała mnie dogrywka o 2 miejsce.
W kategorii „Olimpijczycy” przegrałem setnymi sekundy, zajmując 3 miejsce.

Bardzo się cieszyłem, ale nie mogłem wybaczyć sobie, że przegrałem takim czasem.

Nauczyciel matematyki z naszej szkoły – pani Edyta Kaczyńska już po raz kolejny zajęła I miejsce w konkurencjach dla nauczycieli wołomińskich szkół.

Serdecznie gratulujemy!

Piotr Zawistowski