20 Lecie 1

Dwadzieścia lat rejsu z naszym Patronem

22 listopada 2014 przypadła 20. rocznica nadania imienia Marynarki Wojennej RP Zespołowi Szkół nr 4.

W 1994 r. bezimienna przez niemal 50 lat Szkoła Podstawowa nr 4, dzięki inicjatywie ówczesnego Dyrektora p. Karola Małolepszy oraz p. Zygmunta Korwin – Sokołowskiego, zyskała niezwykłego, żywego Patrona.

Uroczystość rocznicową uświetnili swoją obecnością znamienici goście: Burmistrz Wołomina – p. Ryszard Madziar, Przewodniczący Rady Powiatu – p. Paweł Solis, Przewodnicząca Komisji Oświaty – p. Joanna Pełszyk, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Sportu i Edukacji – p. Liliana Zientecka, p. Alina Sokołowska – członek Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, małżonka pomysłodawcy nadania SP nr 4 imienia Marynarki Wojennej – śp. Zygmunta Korwin – Sokołowskiego, ks. wikariusz Rafał Jabłkowski – przedstawiciel proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski – Zygmunta Podstawki.

Podczas obchodów naszego Patrona reprezentowali: komandor Wojciech Sowa – dowódca Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP, komandor podporucznik Jacek Wajchert – oficer Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, komandor Jerzy Gorbatowski, komandor Józef Polański, komandor Stanisław Topola. W uroczystości uczestniczyli także: p. Waldemar Kruszyński  – Prezes Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość wraz z towarzyszącymi mu oficerami, p. Norbert Krupa – Komendant Hufca ZHP, p. Ryszard  Czerwiński – Prezes Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie, dyrektorzy i wicedyrektorzy innych placówek oświatowych, a także p. Karol Małolepszy i Alicja Olszewska – kadra kierownicza Szkoły, która zainicjowała nadanie jej imienia Marynarki Wojennej w 1994 roku.  W obchodach wzięli również udział: grono pedagogiczne, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i rodzice z ZS 4.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Matki Bożej Królowej Polski celebrowaną przez księdza Rafała Jabłkowskiego. Następnie uroczystym korowodem goście, nauczyciele i uczniowie przemaszerowali do budynku Szkoły. Tam powitały ich pięknie udekorowane korytarze oraz wystawa najciekawszych prac uczniów Gimnazjum i SP nr 4: ilustracji, makiet, modeli okrętów, której inicjatorką była p. Bożena Kowalewska – nauczyciel techniki.

Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej ZS 4. Najważniejszym elementem wspaniałej dekoracji autorstwa  nauczyciela plastyki – p. Lidii Szlachty była scena stylizowana na okręt „Dwudziestolatek”.  Po wprowadzeniu sztandaru Szkoły wszyscy zebrani odśpiewali cztery zwrotki hymnu polskiego, do którego akompaniowała p. Anna Zakrzewska – nauczyciel muzyki. Następnie Dyrektor ZS 4, p. Anna Rakoczy, powitała znakomitych gości. Jako pierwszy głos zabrał p. Karol Małolepszy – były dyrektor placówki, który przybliżył zebranym okoliczności nadania jej imienia Marynarki Wojennej RP w 1994 roku. Następnie „po trapie” wstępowali na statek kolejni mówcy: przedstawiciel Patrona – komandor Wojciech Sowa, Burmistrz Ryszard Madziar, Przewodniczący Rady Powiatu – p. Paweł Solis, sekretarz Zarządu Oddziału ZNP w Wołominie – p. Katarzyna Kadzidłowska,  ksiądz Rafał Jabłkowski, dyrektorzy innych placówek oświatowych w Wołominie – p. Agnieszka Ludwin oraz p. Krzysztof Mielczarek. Na końcu głos zabrała p. Alina Sokołowska – małżonka śp. Zygmunta Korwin – Sokołowskiego – inicjatora objęcia naszej placówki patronatem MW.

Następnie p. Dyrektor Anna Rakoczy wręczyła okolicznościowe statuetki i podziękowania osobom sympatyzującym z naszą Szkołą oraz ludziom najbardziej zasłużonym w krzewieniu idei marynistycznych wśród młodzieży i zaangażowanym we współpracę z Marynarką Wojenną RP. Z rąk Dyrekcji nagrody otrzymali również uczniowie – laureaci szkolnych konkurów, które odbyły się w naszej placówce z okazji Dnia Patrona, m.in.  literackiego, recytatorskiego, muzycznego, modelarsko – plastycznego i ortograficznego.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna przedstawiająca historię Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW RP – oficjalnego opiekuna naszej placówki. Jej autorem jest komandor podporucznik Artur Grądziel, a przedstawili ją nauczyciele ZS 4: p. Katarzyna Słomczyńska i p. Monika Włodarczyk. Wyprowadzeniu sztandaru szkolnego towarzyszył „Hymn do Bałtyku” w wykonaniu całej społeczności szkolnej.

Ostatnim punktem programu była część artystyczna pt. „Dwadzieścia lat rejsu z naszym Patronem”, której scenariusz napisała p. Anna Kanabrocka – nauczyciel języka polskiego.  Zaprezentowali ją uczniowie z klasy 3i, chór szkolny oraz gimnastyczki. Artystów do występu przygotowali nauczyciele: p. Joanna Szczerbiak, p. Emilia Lewandowska, p. Anna Zakrzewska oraz p. Marzena Kwiecińska. Na scenie tradycyjnie nie zabrakło dobrego ducha Czwórki oraz wesołych żaczków-  szkolaczków zakochanych w żywym Patronie – Marynarce Wojennej RP.

Dodatkową atrakcją obchodów Dnia Patrona w naszej placówce był koncert Wołomińskiej Orkiestry Miejskiej, który odbył się w szkolnej sali gimnastycznej w godzinach popołudniowych. Muzycy pod batutą p. Łukasza Wojakowskiego zabrali nas w pełną przygód  podróż w różne rejony świata – od Europy po Afrykę.

Sponsorami tej wspaniałej uroczystości szkolnej byli: p. Ewa Koziar, p. Karolina Lewandowska, p. Katarzyna Mielczarek, p. Jolanta Dołowy, p. Mariusz Rutkowski, p. Tomasz Gołębiewski, p. Jarosław Wójcik, państwo Agnieszka i Piotr Brzozowscy, p. Katarzyna i Andrzej Janiuk, p. Małgorzata i Marcin Krasnodębscy oraz p. Elżbieta i Adam Osiejewscy. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy.

Beata Mrozowska