Aktualności ZS4

Dni Patrona w wołomińskiej czwórce

W dniach 21-23 listopada 2008 roku w Zespole Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej RP trwały obchody Święta Patrona. Swoją obecnością tegoroczne uroczystości uświetniła sześcioosobowa delegacja z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, z jej dowódcą, kmdr Dariuszem Kolatorem, na czele, w skład której weszli: kmdr por. Ireneusz Hryciuk, kmdr ppor. Artur Grządziel, kmdr ppor. Jarosław Zbytniewski, kmdr ppor. Andrzej Rajszczak oraz por. Małgorzata Trela.

W piątek uczniowie SP i gimnazjum spotkali się z gośćmi w klasach. Marynarze opowiadali o specyfice swojej pracy, a także odpowiadali na pytania dzieci i młodzieży. O godzinie 15.00 zaproszeni goście oraz grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół nr 4 wzięli udział we mszy św. w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników ZS Nr 4 oraz rodziców.

Na sobotę 22 listopada przypadła główna uroczystość tegorocznych obchodów. Akademię w Domu Kultury zaszczycili swoją obecnością goście z Marynarki Wojennej, Kapitan Żeglugi Śródlądowej Witold Ginter, przedstawiciele władz miasta: Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Żelezik, Burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski, a także Alina Sokołowska członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ks. Dziekan, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski, Józef Kamiński, Prezes Oddziału ZNP w Wołominie Elżbieta Zborowska, członek Komisji Oświaty Marek Górski, redaktor Życia Powiatu Wołomińskiego Teresa Urbanowska, Przewodniczący Rady Rodziców Maciej Podleś.

Podczas części oficjalnej, z rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej RP wiceadmirała Floty Andrzeja Karwety, dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Wołominie Małgorzata Posmyk z rąk dowódcy Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego kmdr Dariusza Kolatora odebrała Medal za Zasługi dla Marynarki Wojennej.

Następnie Kapitan Żeglugi Śródlądowej Witold Ginter wręczył p. dyrektor Małgorzacie Posmyk okolicznościową odznaką z okazji 90-lecia LMiR.

Okolicznościową odznaką z okazji 90-lecia Marynarki Wojennej uhonorowani zostali: Burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski, ks. Dziekan Józef Kamiński, dyrektor ZEASiP Halina Bonecka, była wicedyrektor ZS Nr 4 Hanna Kaczmarczyk oraz nauczyciele Izabella Mata i Beata Mrozowska.

Następnie dyrektor Małgorzata Posmyk podziękowała p. Wiktorowi Ślepowrońskiemu, wieloletniemu sponsorowi naszej szkoły oraz wyróżniła sześcioro pracowników placówki: Annę Kanabrocką, Agnieszkę Piasecką, Sławomira Leszczyńskiego, Jadwigę Gołaszewską, Hannę Dudyńską i Marię Romanowską. Nagrody i dyplomy odebrali także uczniowie – laureaci konkursu marynistycznego, którzy wykazali się największą wiedzą na temat Marynarki Wojennej.

Nauczyciel ZS4 Maria Romanowska wręczyła kmdr Dariuszowi Kolatorowi własnoręcznie namalowany obraz przedstawiający Muzeum Nałkowskich.

Kolejnym punktem programu było ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum oraz pasowanie na ucznia. W wykonaniu najmłodszych obejrzeliśmy część artystyczną, związaną z wkraczaniem dzieci w nowy etap życia. Uczniowie gimnazjum swoim montażem słowno-muzycznym uczcili 90. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej. Część artystyczną przygotowały: Anna Zakrzewska, Wanda Wiśniewska, Jadwiga Gołaszewska, Magdalena Łoś i Wioletta Łęcka.

Dzięki staraniom dyrektor Małgorzaty Posmyk oraz dowódcy DZH kmdr Dariusza Kolatora w niedzielę 23 listopada mieszkańcy Wołomina mogli wysłuchać koncertu pieśni o morzu w wykonaniu Zespołu Estradowego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” z Gdyni, pod kierownictwem Adama Wrońskiego. Solistami zespołu byli: Agnieszka Zębala-Lewandowska, Ewelina Kuc, Luiza Polańska, Robert Hennig i Waldemar Klein.

Tegoroczne obchody w Zespole Szkół nr 4 poprzedziło szereg konkursów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Ich laureaci wezmą udział w czterodniowej wycieczce do Gdyni w dniach 26-29.11.2008. Sponsorem tego wyjazdu jest nasz Patron – Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP.

W programie przewidziano szereg atrakcji, m. in.: udział w uroczystościach 90. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej, rejs na Westerplatte, zwiedzanie Gdańskiej Starówki, zwiedzanie Akademii Marynarki Wojennej, wycieczka do Skansenu w Szymbarku, wizyta na okrętach 3 Flotylli Okrętów i wiele innych.

Beata Mrozowska
Anna Zakrzewska