241710447 635336620769682 4820478881712201480 N

BIEG PATROLOWY – W HOŁDZIE DLA MŁODEJ BOHATERKI

Dnia 10 września 2021 roku społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej oraz najbliższa rodzina poległej dziewczyny zorganizowały III Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała”. Dwie poprzednie edycje memoriału cieszyły się dużym zainteresowaniem i zyskały doskonałe recenzje uczestników zawodów oraz obserwatorów, więc zostały wpisane na stałe do kalendarza uroczystości powiatu wołomińskiego oraz I LO PUL. Tegoroczna uroczystość zainteresowała jeszcze większą rzeszę osób. Jest to wspaniały dowód przywiązania mieszkańców naszego regionu do historii i tradycji Ojczyzny i miasta.

Halinka Brzuszczyńska złożyła swoje młode życie na ołtarzu ojczyzny. Dziewczyna
od urodzenia związana była Wołominem, w którym przeżyła pełne rodzinnego ciepła dzieciństwo oraz wojenną młodość. Marzyła o karierze lekarza i dlatego jako wolontariuszka pracowała w miejskim szpitalu. Szesnastoletnia sanitariuszka i jej trzej towarzysze zginęli 20 lipca 1944 roku w Majdanie, rozstrzelani przez niemieckich żandarmów podczas próby niesienia pomocy rannemu koledze. Poświęcili się w imię wielkich ideałów: patriotyzmu, koleżeństwa, miłości bliźniego oraz tej „niezłomnej nadziei” na wolność ojczyzny.

W programie obchodów znalazły się dwie części: uroczystości na wołomińskim cmentarzu przy grobie bohaterów z AK oraz nieoficjalna na terenie Szkoły Podstawowej
w Leśniakowiźnie i w pobliskim lesie. Bieg Halinki zaszczycili znamienici goście, m.in.: Burmistrz Wołomina p. Elżbieta Radwan, Starosta Powiatu Wołomińskiego p. Adam Lubiak oraz przedstawiciele związków kombatanckich.

W biegu wzięły udział 33 czteroosobowe zespoły reprezentujących różne instytucje, fundacje i placówki edukacyjne. Musiały one jak najszybciej pokonać niemal dziesięciokilometrowy dystans leśnymi duktami. Na trasie wykonywały zadania specjalistyczne: strzelanie do tarczy z broni pneumatycznej, rzut granatem, zadania siłowe, tor przeszkód i zadanie z zakresu pomocy sanitarnej na polu walki. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marynarki Wojennej RP również czynnie uczestniczyła w uroczystości. O zwycięstwo w zawodach walczyli nasi uczniowie z klasy 7b i 8c: Julia Sanecka, Karolina Szczerbiak, Nikola Orych, Bartek Janaszek, Grzegorz Prusiński, Paweł Urbaniak, Szymon Krajewski, Bartek Lemański, Michał Kujas, Kuba Łapiak, Daniel Łukasik i Sebastian Striński.
Wszyscy nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami i pomyślnie zakończyli bieg. Wracali zmęczenia, ale uśmiechnięci i zadowoleni. Walczyli ze starszymi od siebie uczniami w kategorii „Młodzież open”, mimo to jednej z drużyn udało się wywalczyć miejsce na podium. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajął patrol w składzie: Karolina Szczerbiak, Kuba Łapiak, Daniel Łukasiuk i Sebastian Striński. Gratulujemy naszej młodzieży hartu ducha i woli walki.

Opiekę nad zawodnikami sprawowały: p. Anna Kacperska i p. Beata Mrozowska.

Mogli oni liczyć także na gorący doping całej klasy 7b, która również wzięła udział w uroczystościach.